Speváci, ktorých treba v zime kŕmiť

kŕmidlo pre vtáčiky

Aj tie najväčšie spevácke talenty potrebujú v zime pomôcť so zásobou jedla. Hovoríme o tých okrídlených, vďaka ktorým sa väčšinu roka zobúdzame do krajšieho a pozitívnejšieho dňa.

Nielen vtáky na vidieku, ale aj tie sídliskové a mestské ocenia vašu pomoc v tom najnepriaznivejšom období roka. Odvďačia sa štebotom a redukciou hmyzu na jar. No nezabudnite, že aj táto zdanlivo jednoduchá činnosť má svoje zásady. Vtáčiky môžete ochrániť, ale i nevedome ohroziť. Máme pre vás zopár tipov, ako byť naozaj užitočný:

 

  1. Kŕmiť či nekŕmiť

Je na vás, ku ktorej teórii sa prikloníte. Nebudeme hodnotiť, či vtáci skutočne strácajú schopnosť vyhľadávať potravu v prírode, ak im do jedálnička zaradíte každodenné „isté“ menu v kŕmidle. No určite si treba dať pozor na to, v akom období, čase a na akom mieste budete vtáčí zob operencom dodávať. Samozrejme, ak chcete, aby váš altruizmus dosiahol želané výsledky.

 

  1. Hlavne v bezpečí

Či už si kŕmidlo vyrobíte, alebo kúpite, dbajte, aby bolo „zastrešené“. Potrava musí byť pred vlhkom a vetrom chránená. Vtáci si na dizajn iste nepotrpia, preto myslite skôr na praktickú stránku. Priam ideálne je kŕmidlo vyrobiť z recyklovaných materiálov, vtedy vám skvele poslúži obyčajný téglik, škatuľa od mlieka či PET fľaša. Na zavesenie kŕmidla vyberte také miesto, ktoré nebudú rušiť ľudia ani autá. Umiestnite ho v dostatočnej výške, minimálne 1,5 m. Zabránite tak hrozbe zo strany mačiek. K pocitu bezpečia tiež prispeje, ak je dostatočne otvorené a v blízkosti kríkov a stromov. V prípade nebezpečenstva majú vtáky kam uletieť. Nemenej dôležitá je hygiena, o ktorú sa staráme vždy po sezóne. Kŕmidlo dôkladne vyčistite a odložte, kým bude opäť potrebné.

 

  1. Čo im chutí vs čo im škodí

Najchladnejšie obdobie roka u nás prečkáva niekoľko desiatok druhov vtákov vrátane tých, ktoré sem prilietavajú zo severnejších oblastí. Aby prežili nízke teploty, mnohé z nich potrebujú prijímať potravu každú hodinu. Ideálne sú semená (slnečnica, ľan, konope), obilniny (proso, pšenica), ovsené vločky, mak, orechy (vlašské, búrske) či tuk (loj alebo slanina, ale bez soli!). Ovocie ocenia najmä drozdy (jablko, citrusy, hrozno). Vyhnite sa zvyškom ľudskej stravy vrátane pečiva. Obsahujú korenie a soľ, ktoré môžu byť pre trávenie vtákov nebezpečné.

Čím pestrejšiu stravu pripravíte, tým širší okruh stravníkov potešíte:

Drozdy, chochláče – jablká, rôzne plody

Sýkorky, brhlíky, kôrovníky – slnečnica, loj, tuk, varené nesolené a nekorenené mäso, oriešky, ovsené vločky

Vrabce, strnádky žlté – pšenica, drvená kukurica, jačmeň, slnečnica

Stehlíky – slnečnica, proso, mak, repka olejná

Hrdličky záhradné – pšenica, drvená kukurica, jačmeň

Kačice, labute, čajky, lysky – kukurica, pšenica, jačmeň

 

Základnou zmesou je rozpustený loj (hovädzí, bravčový, baraní) zmiešaný so slnečnicovým semenom, ovsenými vločkami a prosom. Zmes vyrobíme tak, že do ohriateho loja vmiešame všetky prísady a takmer vychladnutú ju plníme do pripravených téglikov, kvetináčikov či kokosových škrupín. Jednoduchou cestou je v zmesi obaliť napríklad šišky. Výborným riešením je tiež vyformovanú lojovú guľu vložiť do sieťky, napr. zo zemiakov. Na zavesenie na strom poslúži obyčajný špagát.

 

hniezdo

 

  1. Načasovanie

Ak chceme, aby si vtáctvo na kŕmenie zvyklo, začať môžeme na jeseň (október), prípadne v čase, keď sa objaví snehová pokrývka, pod ktorou vtáci nemajú šancu potravu nájsť. To však neznamená, že po odznení prvých mrazov sa o potravu prestaneme starať. Skončíme, až keď sa príroda trochu spamätá a postará sa o prirodzený zdroj potravy (marec). Potravu im prinášame večer po zotmení alebo ráno pred svitaním. Vtáky si ju nájdu vždy tam, kde sú zvyknuté. Keďže sa k tomuto miestu vrátia niekoľkokrát za deň, musia ju nájsť hneď ráno, inak by toto miesto vypustili z dennej trasy.

 

Postarať sa o tých, ktorí sú v zime znevýhodnení, je naozaj ušľachtilé. Pocit satisfakcie je príjemný, myslite však na to, že starostlivosť o pravidelnú stravu je záväzkom na celú sezónu.